محمد‌باقر معتمد: اتحادیه‌ها می‌توانند بر کیفیت خدمات پس از فروش نظارت کنند

مهندس امامی: حمایت از خدمات پس از فروش وظیفه دولت است
13 نوامبر, 2018
علیرضا داوودی: سهم رسانه‌های ایرانی در نجات از رکود اقتصادی اندک است
13 نوامبر, 2018

رییس اتحادیه شوفاژ و تهویه مطبوع گفت: نظارت بر حسن انجام خدمات پس از فروش اهمیت ویژه‌ای دارد و به اعتقاد من اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها صلاحیت انجام این کار را دارند.

محمد‌باقر معتمد، رییس اتحادیه شوفاژ و تهویه مطبوع در «دهمین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه خدمات پس از فروش و پشتیبانی در ایران» که صبح 21 آبان 1397 در سالن شهریار دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با ابراز امیدواری از استمرار این همایش گفت: در شرایط حساسی به سر می‌بریم و همه فعالیت‌های ما زیر سایه «نام‌گذاری امسال به عنوان حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری، «رشد جوانان تحصیل‌کرده»، «پیشرفت تکنولوژیکی و ارتباطاتی» و «مسائل تحریم‌های بین‌المللی» تعریف می‌شود.

او خدمات پس از فروش را رشته‌ای از فعالیت‌ها و اقدامات برای استفاده بهینه، سودمند و ایمن برای مصرف‌کننده از کالاها تعریف کرد و افزود: کالا باید در شرایط بهینه برای  مصرف‌کننده قرار گیرد. خدمات پس از فروش کیفی است یا کمی؟ هدف خدمات پس از فروش حل مشکل مصرف‌کننده است یا ابزاری برای بازار‌یابی؟ آیا این خدمات دغدغه مسایل محیط زیست را دارد؟

معتمد تصریح کرد: نظارت بر حسن انجام خدمات پس از فروش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چه‌کسی باید این نظارت را انجام دهد؟ به اعتقاد من اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها صلاحیت انجام این کار را دارند. متاسفانه اهمیت چندانی به تولید‌کنندگان خُرد در کشور ما داده نمی‌شود. در بحث خدمات پس از فروش فقط مساله رفع مشکل فیزیکی مطرح نیست. مشتری باید از نظر روانی احساس رضایت داشته باشد. در این زمینه نقش سمن‌ها وNGO ها اهمیت بسیاری دارد.

او در ادامه بر ضرورت پرورش کارآفرین در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: متاسفانه دانشگاه‌ها امروزه فقط فارغ‌التصیل تربیت می‌کنند و این افراد به سمت کارمند شدن پیش می‌روند و نه کارآفرینی. این درحالی است که کارآفرینی برای ما دارای ارزش افزوده است.

معتمد در پایان با بیان این‌که در عصر دانایی و دانش باید خدمات پس از فروش به سمت آموزش و پشتیبانی از راه دور حرکت کند، بیان کرد: همان‌گونه که خدمات پس از فروش نیازمند تحول است، باید توجه وافری هم به تولید داخلی داشته باشیم و از آن حمایت کنیم زیرا حمایت از تولید داخلی حمایت از فرزندانمان است.